loading...
.::وب سایت بزرگ ایل بهارلو::. نسخه آزمایشی
حامد میرزائی بازدید : 306 دوشنبه 10 آبان 1395 نظرات (0)

«

   در کتاب های تاریخی، نام قراقویونلوها را «بارانّی»، «بارانلو» و «بارانلی» نیز نوشته اند. نخستین بار، این نام را در کتاب «دیاربکریه» مشاهده می کنیم. پسین ترها مورخان دوره ی صفویه نیز در کتاب های خود، از قراقویونلوها با نام بارانّی یاد کرده اند. به طور یقین و قطع، روشن نیست که چرا این گروه از ترکمانان، به این نام نیز شهرت یافته اند. این که آیا این نام، نام محلی بوده یا نام طایفه و قبیله یی؛ به گونه ی یقینی، هنوز بر کسی آشکار نیست. امروزه، واژه ی  «باران» در شهر ماردین ترکیه، به معنی قوچ است و چون قراقویونلوها، بر سر گورهای خود ، مجسمه ی قوچ را نصب می کردند؛ شاید به همین مناسبت، آن ها را بارانّی نیز گفته اند.

   به نظر پرفسور مینورسکی، «بارانّی» نام یک قبیله نیست؛ بلکه نام ناحیه یی است که بر برخی از سکه های دوره های ایلخانی و جلایری نیز حک شده است. در ناحیه ی موش ترکیه، دو روستا با نام باران، وجود دارد که به نظر پرفسور سومر، شاید یکی از بزرگان قراقویونلو، حاکم آن ناحیه بوده یا در آن محل زاده شده است. به هر حال، به گمان زیاد، باران نام محلی بوده است که این طایفه، به آن ناحیه منسوب اند. بارانلو یا بارانلی یا بارانّی که لقب عامه ی تبریزیان هم هست؛ معنی منسوب به «باران» را میدهد. 

ادامه دارد... .

حامد میرزائی بازدید : 264 دوشنبه 10 آبان 1395 نظرات (0)


«چگونگی به قدرت رسیدن قراقویونلوها»

«اصل و نسب  قراقویونلوها»

در مورد اصل و نسب آق قویونلوها،اطلاعات و آگاهی های به نسبت فراوانی وجود دارد؛ اما شوربختانه، در مورد قراقویونلوها و اصل و نسب و ریشه ی آنها، اطلاعات و آگاهی های بسیار اندکی داریم.

  آن چه آشکار و بدیهی است؛ قراقویونلوها، به یکی از بیست و چهار تیره از ترکان غز(اغوز) یا در اصطلاح منابع اسلامی به ترکمانان منسوب اند. تنها یکی از مورخان عثمانی، در قرن پانزدهم میلادی، به نام مولانا شکرالله، نوشته است که این طایفه، یعنی قرا قویونلوها، اولاد شخصی به نام «دنیزخان» هستند. وی اشاره می کند که من این مطلب را از زبان جهانشاه شنیدم. جهانشاه یکی از معروف ترین پادشاهان قراقویونلوهاست.

حامد میرزائی بازدید : 731 شنبه 01 آبان 1395 نظرات (0)

«پیشینه ی  قاجار و نسبت ایل بهارلو با آن ها»


   ایل قاجار بر اساس برخی از منابع از ترکمانانی بودند که در ترکستان و ماورا النهر به سر می بردند. ایل قاجار در گاه هولاکوخان مغول به داخل ایران کوچک کردند و تا سرحد شام ساکن گردیدند. تیمور پس از اشغال  تمامی خاک ایران، کوشید تا شمار بسیاری از آنان را به موطن اصلی شان بازگرداند ولی عده ی بسیاری از آن ها در آذربایجان در سواحل رود ارس، ماندگار شدند و با ترکمانان آق قویونلو، نسبت خانوادگی پیدا کردند.

   ایل قاجار، در ایجاد دولت صفویه ، نقش موثری داشتند و تا پایان سلطنت آن سلسله نیز جزو هفت طایفه ی قزل باش ، به شمار می رفتند. هفت طایفه ی قزل باش، عبارت بودند از: قاجار، قوانلو، عزالدین لو، شامبیانی، قراموسانلو، داشلو و زیادلو.

   در آغازین روزهای تشکیل دولت صفویه، ایل قاجار به نواحی گرگان کوچانده شدند تا از مرزهای شمال شرقی ایران، پاسداری کنند و از یورش و نفوذ اوزبک ها و ترکمانان یموت ، جلوگیری نمایند.

   در نواحی گرگان، ایل قاجار به دو دسته تقسیم شدند:

   ۱. گروهی در بالادست رودخانه ی گرکان و اترک جای گرفتندو به نام «یوخاری باش» شهرت یافتند. یوخاری باش ها  شش طایفه بودند  بن نام های: دَوَلو، سپانلو، کهنه لو، خزینه دارلو، قیانلو و کرلو.

   ۲. گروه دیگر در فرودست رودخانه ی گرگان و اترک ماندگار شدند و به نام «آشاقه باش» شهرت یافتند. آشاقه باش ها نیز شامل شش گروه دیگر بودند به نام های: اُستاجلو، شاملو، تکلّو، بهارلو،ذوالقدر و افشار.

   در منابع مختلف در مورد گروه های تشکیل دهنده ی آشاقه باش ها و یوخاری باش ها هماهنگی وجود ندارد و اختلاف های زیادی دیده می شود. به طور مثال «خورموجی» در این مورد چنین آورده است:

   

جواد میرزائی بازدید : 290 پنجشنبه 29 مهر 1395 نظرات (0)


تاریخ ترکمانان

«چگونگی به قدرت رسیدن قراقویونلوها»

«منشا نام قراقویونلوها و آق قویونلو ها»
   عبارت های ترکی «قراقویونلو» و «آق قویونلو»، به معنی «سیاه گوسفندان» و «سفیدگوسفندان» یا دارندگان گوسفندان سیاه و دارندگان گوسفندان سفید هستند.
  در باره ی منشا این نام، جای تردید وجود دارد و معلوم نیست که آیا به پرورش گوسفندان سیاه و سفید مربوط می شود یا آن که به نوعی «توتم» دلالت دارد. در علت تسمیه ی ایشان به این نام ها، برخی گفته اند که چون بر پرچم های قراقویونلوها نقش گوسفند سیاه و بر پرچم های آق قویونلوها نقش گوسفند سفید بود، از این جهت آنان را قراقویونلو و آق قویونلو خوانده اند. لیکن تا حال، تصویر گوسفند  سیاه یا سفید از آنان بر روی قبر یا در اثری از آن زمان، مشاهده نشده است. روی سنگ قبر ترکمانان، اغلب شکل قوچی منقوش است. بر روی پرچمی که از اوزون حسن آق قویونلو (موزه ی توپ قاپوسرای استانبول) به یادگار مانده است؛ هیچ گونه نشانی از گوسفند سیاه دیده نمی شود.

  محقق معروف، پرفسور مینورسکی، می نویسد: «ساده تر این است که بگوییم، وجه تسمیه ی این دو قبیله، بر اساس نژاد احشام آن ها بوده است». نظر مینورسکی، بیشتر قابل قبول به نظر می رسد. با این توضیح که شاید بیشتر گوسفندان قراقویونلوها به رنگ سیاه و بسیاری از گوسفندان آق قویونلوها به رنگ سفید بوده است. . .


ادامه در ادامه مطلب

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  نظر شما درمورد طراحی وب سایت؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 7
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 4
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 21
 • بازدید امروز : 123
 • باردید دیروز : 22
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 875
 • بازدید ماه : 1,430
 • بازدید سال : 2,095
 • بازدید کلی : 24,786